Kultūrizmas

Nors kultūrizmas ir svarsčių kilnojimas egzistuoja nuo antikos laikų, tik XIX a. pabaigoje svarsčių kilnojimas ir raumenų auginimas tapo populiarūs. Iki 1930 m. sparčiai ėmė daugėti kultūrizmo čempionatų JAV, o 1939 m. Amerikos Atletų Sąjunga įsteigė Mr. Amerika titulą. Po antrojo pasaulinio karo JAV ir Europoje atsirado daug kultūrizmo federacijų. 1946 m. Ben ir Joe Weider įkurta Tarptautinė Kultūrizmo Federacija (IFB3) dabar vienija daugiau nei 170 šalių federacijas. Tačiau TOK šią sporto šaką pripažino tik 1998 m. Kultūrizmo tikslas yra harmoningas raumenų vystymas naudojant įvairius pratimus: svarmenų kilojimą, treniruoklius, kurie padeda formuoti raumenis. Kiekvienas raumuo yra labai lavinamas, siekiant padidinti jo masę. Raumenų masės didinimas yra daugelio sporto šakų, kuriose reikalinga jėga, treniruočių sudėtinė dalis.

kulturizmas-svarcas

Nuo 1960 m. stipriai pasikeitė šios sporto šakos dalyvių pasiekimai ir taisyklės. Federacijos pradėjo tikrinti sportininkus dėl dopingo vartojimo, nes norima kultūrizmą padaryti „švaria” sporto šaka. Prieš varžybas iš atsitiktine tvarka atrinktų sportininkų imami mėginiai dopingo vartojimui nustatyti, o po varžybų visuomet tikrinami nugalėtojai. Pasikeitė ir moterų kultūrizmas: nebesiekiama, kad moteris turėtų kuo didesnius raumenys, atsirado nauja moterų kultūrizmo kryptis – fitnesas, į kurį įtraukti gimnastikos, aerobikos ir švelnaus kultūrizmo elementai.

Varžybose teisėjauja 9 teisėjai, kuriuos paskiria IFBB teisėjų komitetas. Teisėjai vertina 4 pagrindines kategorijas: raumenų masę, raumenų išvystymo harmoniją, raumenų tankį ir raumenų išraiškingumą. Jei varžybose dalyvauja daugiau nei 15 dalyvių, vyksta atrankos turas, kurio metu reikia pademonstruoti 4 privalomas pozas: bicepsai iš priekio, krūtinė iš šono ( dalyvis pasirenka iš kurio šono), bicepsai iš nugaros ir pilvo presas bei šlaunys. 15 finalininkų grupė pasirodo iš priekio ir iš nugaros rankos ant klubų pozoje. Varžybos vyksta ant pakylos, kad teisėjai galėtų geriau matyti dalyvius.

Nors kultūrizmas pripažįstamas daugiau nei 120 nacionalinių olimpinių komitetų, jis dar nėra įtrauktas į olimpinių žaidynių programą. Tiek sportininkai mėgėjai, tiek profesionalai intensyviai treniruodamiesi sporto salėse ruošiasi varžyboms, kurios yra daugiau parodomojo pobūdžio. Yra daug įvairių varžybų tiek nacionaliniame tiek tarptautiniame lygmenyje. Mėgėjų varžybose paprastai būna 4 vyrų svorio ir amžiaus kategorijos: jaunučių, jaunių, meistras 1 ir meistras 2. Moterys rungtyniauja dviejose kategorijose: meistro ir moterų, taip pat yra mišrių porų kategorija.

Apranga yra nustatyta: vyrai dėvi trumpikes, moterys – bikini. Vyrai turi nuskusti plaukus nuo kūno, o galvos plaukai negali dengti pečių. Atletams leidžiama naudoti savaiminio įdegimo kremus ir aliejus, kurie paryškintų raumenis. Tačiau kremų, aliejų, papuošalų naudojimas yra ribojamas, kad teisėjai galėtų objektyviai įvertinti atletus.