Slidinėjimas laisvuoju stiliumi

Trys laisvojo stiliaus slidinėjimo rungtys (gūbrinis, akrobatiniai šuoliai ir slidžių baletas) glaudžiai supina meniškumą ir sportinį meistriškumą išgaudamos labai vaizdingus reginius. 1905 m. Austrijoje gimnastas Mathias Zdarsky pabandė atlikti baleto žingsnius būdamas ant slidžių. Apie 1952 m. Stein Eriksen iš Norvegijos pradėjo atlikinėti oro triukus slidžių pasirodymuose. Tačiau tik 1970 m. „dešrainio” slidinėjimas, sujungiantis gūbrius, šokius ir baletą, gimė Kalifornijos slidinėjimo kalnuose. Šio stiliaus išradėjais laikomi Darryk Bowie, John Johnston ir Michel Daigle. Po pirmosios Europos Taurės 1973 metais 12 šalių įkūrė tarptautinę organizaciją, o Tarptautinė Sidinėjimo Federacija (FIS) 1979 m. pripažino ją sporto šaka. Pirmosios Pasaulio Taurės varžybos įvyko 1981 m., o FIS patvirtintas Pasaulio čempionatas buvo surengtas 1985 metais Tinje, Prancūzijoje. Gūbrinio varžybos debiutavo olimpinėse žaidynėse 1992 m. Albervilyje, 1994 m. Lilehamerio žaidynėse Norvegijoje prisidėjo ir akrobatiniai šuoliai.

Gūbrinio varžybos

Gūbrinio rungtynės rengiamos tiesiame, stačiame šlaite su gūbriais, kuriuos slidininkas turi įveikti leisdamasis kiek galima greičiau. Trasoje taip pat yra du tramplynai, vadinami spyriais. Slidininkų atliekami šuoliai nuo šių tramplynų yra rungties dalis. Šiuos du sudaro vienas kvalifikacinis turas ir finalai. Dvejetų gūbriniame (Pasaulio čempionato ir Pasaulio Taurės rungtis) vienu metu leidžiasi du slidininkai. Nugalėtojas, kuris nustatomas pagal tokias pat taisykles,  kokios  naudojamos vienetų varžybose,  pereina į

šuolius  reikia  atlikti  iš  skirtingų  kategorijų.  Vienetų varžybas kitą turą. Tokių atkrintamųjų turų būdu nustatomas nugalėtojas.

Technika

Posūkiai ir šuoliai turi būti glaudžiai susiję. Manevrai skirstomi pagal du kriterijus:

•   Padėtis ant slidžių (slidės suglaustos arba išskėstos, priekiu ar šonu);

•   Horizontalus sukimasis (nuo 360° iki 720°).

Kai kurie manevrai sujungia padėtį ir sukimąsi. Dauguma vyrų sportininkų kiekvieno šuolio metu atlieka tris ar keturis skirtingus manevrus (moterys atlieka du).

Balai. Septyni teisėjai skiria taškus remdamiesi trimis kriterijais: posūkių kokybė (nusileidimo linija, gūbrių įvekimas, lankstumas, kūno padėtis) vertinama penkiabale sistema; šuoliai arba oro triukai (sunkumas, atstumas, atlikimas) vertinami iki 2.5 balo; ir greitis (lyginant su trasai nustatytu standartu) vertinamas iki 2,5 balo. Dvejetų gūbriniame antrojo slidininko laiko skirtumas paverčiamas taškais ir atimamas iš jo surinktų balų.